هشدار کره جنوبی و آمریکا به کره شمالی درباره هرگونه حمله اتمی

هفته گذشته، پارلمان کره شمالی لایحه قوانین استفاده از زرادخانه هسته ای خود را تصویب کرد که براساس آن، اگر رهبر این کشور با یک حمله قریب الوقوع مواجه شود یا اگر بخواهد از یک «بحران فاجعه بار» نامشخص برای مردمش جلوگیری کند، اجازه استفاده از سلاح هسته ای را خواهد داشت.

اوایل سال جاری، کیم گفت که تسلیحات هسته‌ای او هرگز محدود به مأموریت بازدارندگی جنگ نخواهد شد و در صورت تهدید منافع ملی کشورش، می‌تواند پیشگیرانه از آن استفاده شود. کره شمالی بعداً طرح هایی را برای تعیین وظایف جدید به یگان های ارتش در خط مقدم تصویب کرد و این گمانه زنی را ایجاد کرد که این اقدام گامی به سوی استقرار سلاح های هسته ای میدان نبرد در امتداد مرز خود با کره جنوبی است.

به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از خبرگزاری یونهاپ، مقامات آمریکا و کره جنوبی در بیانیه مشترکی که پس از نشست گروه مشاوره و راهبرد بازدارندگی توسعه یافته (EDSCG)، منتشر شد، بر تعهد راسخ آمریکا برای دفاع از کره جنوبی تاکید کردند.

امسال، کیم همچنین آزمایش‌های تسلیحاتی را با پرتاب موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای که هم سرزمین اصلی ایالات متحده و هم کره جنوبی را هدف قرار می‌دهند، به سرعتی بی‌سابقه رسانده است. ماه هاست که مقامات ایالات متحده و کره جنوبی گفته اند که کره شمالی می تواند اولین آزمایش هسته ای خود را در پنج سال گذشته نیز انجام دهد.

به استناد گزارشهای خبری کره شمالی به تازگی قانونی را تصویب کرده که به «کیم جونگ اون»، رهبر این کشور این اختیار را داده که در صورت حمله به کره شمالی، دستور «استفاده از سلاح اتمی» و حمله پیشگیرانه را صادر کند و یا در صورت سوء‌قصد به جان کیم جونگ اون، ارتش و نیروهای مسلح این کشور می‌توانند به صورت «خودکار»، با استفاده از سلاح اتمی، به نیروی متخاصم پاسخ دهند.

در جلسه پارلمان کیم در یک سخنرانی گفت که کشورش هرگز سلاح های هسته ای خود را برای مقابله با تهدیدات آمریکا کنار نخواهد گذاشت. او ایالات متحده را متهم کرد که برای تضعیف قدرت دفاعی کره شمالی و در نهایت فروپاشی دولتش تلاش می کند.

کارین ژان پیر وزیر امور خارجه آمریکا پیشتر گفته بود که ایالات متحده کاملاً متعهد به دفاع از (کره جنوبی) با استفاده از طیف کامل قابلیت‌های دفاعی است. ژان پیر گفت که ایالات متحده هیچ قصد خصمانه ای در قبال کره شمالی ندارد و همچنان بر پیگیری هماهنگی نزدیک با متحدان خود برای پیشبرد هدف مشترک خلع سلاح اتمی کامل شبه جزیره کره متمرکز است.

در این بیانیه آمده است که هرگونه حمله اتمی از سوی کره شمالی با پاسخ قاطع و سنگین آمریکا و کره جنوبی روبرو خواهد شد.

این عبارات، این نگرانی را ایجاد کرد که این قوانین عمدتاً به عنوان مبنایی قانونی برای حمله پیشگیرانه هسته ای به منظور ترساندن رقبا برای دادن امتیاز در بحبوحه مذاکرات طولانی مدت بر سر زرادخانه آن به کار می رود. برخی کارشناسان می گویند که این اقدام کره شمالی همچنین برای تقویت کنترل رهبری کیم جونگ اون در مواجهه با سختی های ناشی از بیماری همه گیر و بسته شدن مرزها طراحی شده است.

از زمان روی کار آمدن دولت محافظه کار جدید کره جنوبی به رهبری رئیس جمهور «یون سوک یول»، وی گفته است که موضع سخت تری در قبال تحریکات کره شمالی اتخاذ خواهد کرد اما همچنین در صورت خلع سلاح هسته ای شمالی، طرح های حمایتی گسترده ای ارائه کرده است. کره شمالی صریحاً پیشنهاد کمک برای خلع سلاح را رد کرده است.


منبع: https://www.irna.ir/news/84889778/%D9%87%D8%B4%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D9%87-%D8%AC%D9%86%D9%88%D8%A8%DB%8C-%D9%88-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D8%B1%D9%87-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%87%D8%B1%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D8%AD%D9%85%D9%84%D9%87-%D8%A7%D8%AA%D9%85%DB%8C